Etiket arşivi: işçi

Meslek Kursu Bulma

Bugün için iş bulmak isteyen ancak vasıfsız veya kalifiye olmayan işçi statüsündeki kişilerin bir meslek edinebilmek için çeşitli mesleki kurslara yazılmaları tavsiye edilmektedir. Bu şekilde uzmanlık gerektiren bir meslek edinebilecek olan çalışanlar için İŞKUR tarafından düzenlenen kurslara katılmak veya özel kurslara katılmak en akıllıca çözümdür.

Bu yazımızda İşkur (Türkiye İş ve İşçi bulma kurumu) tarafından sağlanan bir e-hizmet kısaca incelenecektir.

Bu hizmet; Herhangi bir mesleği olmayan veya bir mesleği olmakla birlikte mesleğinde iş bulamayan veya mesleğinde yeterli olmayan, mesleğini geliştirmek isteyen, İŞKUR il müdürlüklerine kayıtlı işsizlerin istihdamlarına yardımcı olmak amacıyla MEB ile İŞKURY’nin 7 nci maddesinde belirtilen kurs açmasına MEB tarafından izin verilmiş olan  hizmet sağlayıcılar ile iş birliği yapılarak veya hizmet satın alınarak uygulanan iş gücü yetiştirme ve uyum hizmetleri eğitim programını ifade etmektedir.

İşkur tarafından meslek kursu bulma formundan, meslek kursunu

  • Hangi ilde ve ilçede aradığınızı,
  • Kurs türünü (SEDİP, ÖSDP, Özürlülere yönelik, İstihdam garantili, hükümlülere yönelik, işsizlik sigortası meslek edindirme geliştirme gibi)
  • Meslek seçiminden kurs verilen meslekler
  • Meslek kursunun başlangıç ve bitiş tarihlerini

seçerek, meslek kursu bulmak mümkündür.

Meslek edinmek için resmi bir kurs arıyorsanız tıklayınız.

Iş bulma

İş bulma ve iççi bulma bugünün en çok ilgi çeken konularından biri. Bu nedenle internette bolca insan kaynakları ve kariyer sitesi kurulmuştur.

Doğal olarak insanların çalışması, üretmesi ve bunlardan kazanç elde ederek kendilerinin ve ailelerinin geçimini temin etmeleri için bir iş bulmaları gerekmektedir.

İş hayatı mutlu olan bir çalışanın, özel hayatı da bundan olumlu olarak etkilenmekte, iş arayanların aradıkları nitelikte iş bulmamaları halinde ise mutsuz bir aile yaşamı sürdükleri bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Ülkemizde iş bulma ve işçi bulma ile ilgili en önemli kurum İş ve İşçi Bulma Kurumu ‘dur. İş ve işçi bulma kurumuna yapılan resmi başvurular ile kurumca, gerek iş arayanlara ve gerekse işçi arayanlara hizmet verilerek, iş ve işçi bulma imkanı tanınmaktadır. http://www.iskur.gov.tr/

Ayrıca özel sektördeki iş bulma siteleri (eleman ve kariyer siteleri), iş arayanlar için iş bulma, eleman arayanlar için de işçi bulma rolü üstlenerek büyük bir hizmet vermektedirler.

İşçi bulmak veyahut iç bulmak için tavsiye edebileceğimiz bazı siteler şunlardır:

www.kariyer.net Kariyer.net iş ve işçi bulma sitesi,

www.yenibiris.com iş ilanları, haberler, makaleler, rehber bilgiler, eğitim ve şirket bilgilerini içeren kaliteli bir iş bulma sitesidir.

www.monster.com.tr Dünyanın ilk ve lider iş ilanları sitesi Monster artık Türkiye’de de hizmet vermektedir.