Burç Bulma

Bu yazımızda burçların kaynağı hakkında kısa bilgiler verdikten sonra, burçların özelliklerine girmeksizin, doğum tarihlerine göre burç bulma ve hangi burca girdiğinizi kolayca bulabileceğiniz bir şema vereceğiz. Bunlardan başka yükselen burç bulma hakkında bilgi ve önerilerde bulunacağız.

Burçlar, diğer bir ifade ile takım yıldızlar eskiçağlarda Babil’liler tarafından bulunmuş ve bilimsel olarak sıraya sokulmuştur. Daha sonra bu ilim Yunan’lılara, Mısır’lılara ve İslam alemine geçmiştir. İnsanları etkileyen 12 büyük takımyıldız şunlardır; Koç, Boğa, ikizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık.

Eski inanışa göre yeryüzündeki olayları burçlar adı verilen kümelerdeki yıldızlar meydana getirirdi. Güneş sistemindeki gezegenlerde bu kümelerdeki yıldızlar ile birlikte insan kaderi üzerinde rol oynardı. İnsanların bu iddiaları kuvvetlendirecek bazı deliller de elde etmesi üzerine artık “yıldızlara tapınma” inanışı dönemi ile insanlar, “her burç birer ilah ve insanlar hakkındaki hükümler onlardan çıkıyor” sanıyordu.

Astroloji uzmanları (astrologlar), gezegenlerin birbirine göre konumları hayatımızı etkilediğini söylerler. Burçlar hakkındaki bilgiler sadece genelleştirilmiş bilgilerdir. Bir çok kişi sadece 12 burç ile olmasını mantıklı bulmazken, çoğu insan da burçlar hakkında yorumları merakla okumaktadır.  Burçlar sayesinde, sevdiklerinize hediye alırken veya onlarla diyalog kurmak istediğinde nasıl tavır almanız gerektiği konularında az da olsa genel bilgiler edinebilirsiniz. (Ancak Burçlar insanların hayatına yön vermemelidir.)

Burç Bulma : Doğum tarihine göre hangi burçtan olduğunuzu öğrenmek için aşağıdaki tarih aralıklarına bakarak dahil bulunduğunuz burçu bulmanız mümkündür:

 1. Koç Burcu (21 Mart – 19 Nisan)
 2. Boğa Burcu (20 Nisan – 20 Mayıs)
 3. İkizler Burcu (21 Mayıs – 21 Haziran)
 4. Yengeç Burcu (22 Haziran – 22 Temmuz)
 5. Aslan Burcu (23 Temmuz – 22 Ağustos)
 6. Başak Burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)
 7. Terazi Burcu (23 Eylül – 22 Ekim)
 8. Akrep Burcu (23 Ekim – 21 Kasım)
 9. Yay Burcu (22 Kasım – 21 Aralık)
 10. Oğlak Burcu (22 Aralık – 19 Ocak)
 11. Kova Burcu (20 Ocak – 18 Şubat)
 12. Balık Burcu (19 Şubat – 20 Mart)

Yükselen burç bulma : Yükselen burç, kişinin kendini nasıl gördüğünü ve nasıl hissettiğini belirlediği için, bir doğum haritasında ruh ile en çok bağlantısı olan nokta olarak kabul edilir. Kendini tanımak ve farkında olmak yükselen burca bağlıdır. Yükselen burç aynı zamanda kişinin gerçekleri nasıl gördüğünü de belirler.
  
Klasik astrolojide yükselen burcun kişinin fiziksel bedeni ile dış görünümünü de etkilediği kabul edilir.

Genel hesaplama: 24 saat içinde yükselen burç yaklaşık 2 saatte bir burç değiştirir (4 dakikada 1 derece).

Yükselen burç bulmak içinhttp://www.astroloji.org/yburc.asp linkindeki ana burcunuz ve doğum saati bilgilerinizi yazdığınız takdirde yükselen burcunuzu öğrenmeniz mümkün olacaktır.

 


 

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.