Referans Sağlık siteleri

Sağlık ile ilgili sorunlar ve hastalıkları artık internetten öğrenmeye başladık. En azından sanal olarak tedavi olmak mümkün olmasa da rahatsızlık ve tıbbi problemler hakkında webden bilgi alabiliyoruz.

Bu konuda en sağlıklı kaynaklar ise doğal olarak hekimlerin siteleri. Zira oluşturulmuş bir çok sağlık portalı olsa da bunalarda yayınlanan tıbbi bilgilerin kaynakları ve hatta yazarları çoğu zaman belirsizdir. Bu belirsizlik tıbbi destek veya bilgi arayanlar için konunun profesyoneli olan uzmanların sitelerinin daha sağlıklı bilgiler vermesi nedeniyle tercih nedeni olmaktadır.

Bu çerçevede doğru bilgiyi genel sağlık portallarından değil de konunun mütehassısı hekim ve uzmanlardan almak gerekmektedir ki bu meslek gurubu da artık internetin önemini kavramış ve şahsi sitelerini yayına sokmuşlardır. Ancak burada en önemli konu bunları düzenli bir şekilde tasnif eden sitelerin sayısının az olmasıdır. Başlangıç noktası olarak meslekler ile ilgili sitelerin az oluşu karşısında bulabildiğimiz bazı mesleki siteleri aşağıya ekliyoruz. Öncelikle www.e-meslekler.com ve www.uzmanlar.info sitelerinden hareketle tıp ve sağlık sektörü ile ilgili çeşitli meslek guruplarının sitelerini listeleyen dizinlere ulaşıyoruz.

E-doktorlar.com ( www.e-doktorlar.com ) portalında doktorlar illere göre sınıflandırılmış listesi bulunmakta. E-psikologlar.com ( www.e-psikologlar.com ) sitesi ise psikologlar ve psikolojik danışmanları listelerken, E-dishekimleri.com ( www.e-dishekimleri.com) ise dişhekimleri listesini şehirlere göre yapmış durumda. Yine benzeri şekilde sağlık profesyonellerini uzmanlık alanlarına göre listeleyen bir dizin ise uzmandoktorlar.org ( www.uzmandoktorlar.org ). Bu sitede doktorlar uzmanlık alanlarına göre sınıflandırılmış durumda.

Sağlıklı beslenme için ise e-diyetisyenler.com sitesi ( www.e-diyetisyenler.com ), www.e-beslenme.com ve e-diyet.info ( www.e-diyet.info ) diyetisyenlerin ve beslenme uzmanlarının sitelerini listeliyor.

İnsan sağlığının yanısıra hayvan sağlığını ilgilendiren pet sitelerinden ayrışık olarak www.veterinerler.net ve www.veterinerhekimler.net siteleri veter hekimleri listelemekte.

Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli bir hususa daha değinmeden edemeyeceğiz. O da hekimlerin etik kurallar dahilinde internet sitelerinde uymaları gereken kurallar. Bu etik kuralları tüm sağlık sektöründeki uzmanlar için genelleştirmek gerekirse, web sitelerinde;

  1. Reklam yapılamaz,
  2. Online teşhis ve tedavi yapılamaz, muhakak doktora bizzat müracaat hususu yazılır,
  3. Bilgilendirmeler vakıa ve referans şeklinde yazılamaz,
  4. Doktorun/hekimin ünvanı, özgeçmişi ve eğitim bilgileri yazılabilir, makaleleri yayınlanabilir.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.