Site Renk Kodu Bulma

Site Renk Kodu Bulma
Bir web sayfasındaki Site renk kodu bulma işlemi bazen oldukça zordur. Site renk kodunu bulmak için css veya style dosyaları içindeki onlarca parametre arasında renk kodları bulmak yerine, üzerine geldiğiniz anda sayfa, yazı vs. renk kodunu gösteren bir program tavsiye edeceğiz.
Sayfa veya sitenizde kullanacağınız rengin HTML veya RGB kodunu kolay bir şekilde bulmak için Instant Eyedropper isimli Windows uygulaması mükemmel sonuçlar veriyor. Sayfalarda kullanılan renk kodlarını bulmak için oldukca başarılı ve ücretsiz bir yazılım olan Instant Eyedropper ile yapmanız gereken mouse ‘u renk kodunu öğrenmek istediğiniz yerin üzerine getirmek.
Forum, blog veya herhangi bir kodla yazılmış web sayfası içeriğinde kullanılan renk kodlarını kolayca tespit etmek size çok büyük zaman kazandıracaktır. Ücretsiz bir Windows  yazılımı olan Instant Eyedropper programı, ekranda farenizi götürdüğünüz nokta, pixel neresiyse oradaki rengin HTML, RGB, Hex ya da HSB kodlarını gösteriyor.

Desteklenen renk kodu biçimleri:

  • HTML
  • HEX
  • Delphi Hex
  • Visual Basic Hex
  • RGB
  • HSB
Oldukça basit bir kullanımı olan programı bir kere çalıştırıldığında, yapılması gereken tek şey sistem tepsisinde (system tray) bulunan program simgesine tıklayıp, ekranda bulmak istediğiniz rengin olduğu noktaya gelene kadar mouse tuşuna basılı tutmak.
Instant Eyedropper, videolar dışında üstüne geldiğiniz her şeyin renk kodunu bulmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca bulunan kodu otomatik olarak kopyalayıp, daha sonra kullandığını web tasarım programına, bloga, forum mesajına veya istediğiniz her yere eklemenize izin veriyor.
Sitede Renk yakalama programı olarak tanımlayabileceğimiz bu renk sorgulama programı şöyle kullanılıyor;
1-  Fare işaretçinizi Instant Eyedropper simgesi üzerine getirin,
Step One
2- Farenizin sol butonuna basılı tutarak, sitede renk kodunu bulmak istediğiniz noktanın üzerine getirin,
Step One
3- Renk kodunu gördünüz, tuşa basmayı bırakın.
İşte bu şekilde sayfaların kodlarını araştırmaya gerek kalmaksızın herhangi bir web sitesinde kullanılan renk kodlarını bulmak çok kısa bir zamanda pratik bir şekilde sağlanıyor.
Webmasterlar, Ücretsiz olan bu programı indirmek için gerekli linke  tıklayın.

Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.